W dniach 18-19 października, w Bydgoszczy, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nieruchomość w przestrzeni 4” zorganizowana przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu i Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Bydgoszczy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 230 osób zawodowo związanych z rynkiem nieruchomości w Polsce i za granicą, w tym ponad 170 czynnych rzeczoznawców majątkowych.
Prócz interesujących wykładów i referatów związanych z krajowym i światowym rynkiem nieruchomości, przeprowadzono część warsztatową, skierowaną na aktualne problemy warsztatu rzeczoznawcy majątkowego. Omawiano zagadnienia związane między innymi z wyceną służebności przesyłu, wyceną nieruchomości drogowych, zastosowaniem metody deferencyjnej w wycenie nieruchomości, wyceną czynszu z tytułu dzierżawy nieruchomości zabudowanej wieżą radiowo-telewizyjną, i inne równie ciekawe dla praktyków wyceny.
W ramach sesji warsztatowej dr inż. Łukasz Halik przedstawił sposób działania i zawartość portalu mapowego o rejestrze cen i wartości https://maparciwn.pl, swojego autorstwa, którego celem jest dostarczenie podstawowych informacji o sposobie prowadzenia oraz zawartości rejestru cen i wartości nieruchomości dla każdego starostwa w Polsce. Prezentowany portal z powodzeniem może być wykorzystywany nie tylko przez rzeczoznawców majątkowych w celu uzyskania informacji o sposobie prowadzenia oraz zawartości RCiWN w danym starostwie powiatowym, a także przez innych uczestników rynku nieruchomości jako źródło informacji o typowych nieruchomościach takich jak lokale mieszkalne, lokale niemieszkalne oraz nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, obliczonych przez Główny Urząd Statystyczny w sposób jednolity dla obszaru całego kraju.
Międzynarodowy charakter konferencji zapewnili zagraniczni goście prezentujący referaty dotyczące rozwoju masowej wyceny w Republice Białorusi oraz rynku nieruchomości mieszkaniowych w Warnie.
Na konferencji wskazano, że rzeczoznawca majątkowy nierzadko występuje w warunkach niepewności, nie relacjonuje a odkrywa wiedzę o nieruchomości, działając w oparciu o swoją wiedzę i intuicję, podkreślając tym samym konieczność poszukiwania rozwiązań dla powracających problemów rzeczoznawców majątkowych, związanych właśnie z brakiem przejrzystych przepisów prawa i jasnych procedur dotyczących wyceny nieruchomości.
Doceniam bardzo dobrą organizację wydarzenia i dziękuje za możliwość uczestnictwa w nim, a do pięknej Bydgoszczy mam zamiar wkrótce wrócić jako uczestnik zapowiedzianych warsztatów z wyceny nieruchomości prowadzonych przez dra inż. Radosława Gacę, członka Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Bydgoszczy.